Yiyecek Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yiyecek Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Köpeğinize Sebze -Meyve ve Diğer Faydalı Yiyecekleri Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Köpeğinizin en çok sevdiği yiyecekler meyve olacaktır. Meyvelerin büyük bölümü ve pancar, şalgam gibi kimi zebseler şeker açısından zengin olduğu için, köpeğinize bunları verirken aşırıya kaçmamakta fayda var. Doğal meyve şekeri olsa bile, aşırı şekerli yiyeceklerin tüketimi, köpeklerin sağlığına olumsuz etki yapabilir. Meyvelerin büyük bölümü için günde 1 tane fazlasıyla yeterlidir.
Köpeğinizin diabet problemi varsa, meyveyi tamamiyle kesmek ya da sadece haftada bir, bir adet meyve vermek daha uygundur.
Meyveleri mutlaka çekirdeklerini ayırarak veriniz. Meyve çekirdekleri sindirim zorluğu yaratmasının yanı sıra, elma, armut gibi meyvelerin çekirdekleri siyanür içerir.
Nasıl bizler için azı karar çoğu zarar ise, köpekler için de aynı. Köpeğinizi besin ihtiyacını onlara faydalı yiyeceklerle desteklerken, tek bir yiyecek türünde aşırıya gitmeyin. Her gün ya da her iki günde bir ek besini değiştirin.
Köpeğinizin alerjisi ya da özel sağlık problemleri varsa, köpeğinizin ek besin verirken bu özelliklerini dikkate alın ve hangi yiyecekleri, hangi oranda vereceğiniz konusunda veterinerinize danışın.
Karpuz, muz, havuç, kereviz sapı gibi yiyecekleri çiğ verirken, kabak, patates gibi yiyecekleri haşlayarak vermekte fayda var. Köpeğiniz sebze ve meyve gibi yiyeceklerden hoşlanmıyorsa, çiğ sebze ve meyveleri et/ tavuk suyuyla karıştırmak, haşlanacak olanları ise et veya tavuk suyuyla ya da bir parça etle haşlamak onlar için bu yiyecekleri daha cazip kılacaktır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir