Köpeklerde sık rastlanan davranış bozuklukları nelerdir?

Köpeklerde sık rastlanan davranış bozuklukları nelerdir?

Eğer köpeğiniz size uygun gelmeyen davranışlar yapıyorsa bunun mutlaka bir sebebi vardır. Köpekler için mutsuzluğunu ve öfkesini göstermenin tek yolu budur.

Köpek sahiplerinin sık rastladığı davranış problemleri; sürekli ve sebepsiz havlamak, yerleri kazmak, kendi kuyruğuna dönmek, sahibi yanındayken tuvaletini doğru yere yapıp, sahibi yanında değilken istenmeyen yerlere yapmak gibi davranışlardır.

Bunların sebepleri yetersiz eğitime ve egzersize dayalı sıkıntı ya da öfke olabilir. Köpeğin sahibiyle yetersiz vakit geçirmesinden dolayı, zihinsel bir durgunluğu olabilir. Ya da diğer insanlardan ve canlılardan uzun süre ayrı kalmasının getirdiği bir durum olabilir. Beslenme ya da sağlık sorunları da olabilir.

Bu sorunlar ufak eğitimlerle ve küçük tavır değişiklikleriyle çözülebilir. Köpeğin yaşıyla ya da sorunun derinliğiyle bağlı olarak, bazı sorunların çözüm süreci uzayabilir.

Çözüm için egzersizlerin önemi çok büyüktür. Çünkü enerjilerini koşarak, atılanları tutup getirerek, oynayarak ve öğrenerek vücudundan atan köpekler nadiren istenmeyen davranışlar gösterirler. Fakat enerjilerini doğru yere harcayamayan köpekler, enerjilerini daha farklı yöntemlerle atmayı tercih edebilirler.

Köpeğinizin başka köpeklerle karşılaşabileceği parklara ve yürüyüşlere giderek, köpek kulüplerindeki aktivitelere beraber katılarak, her gün köpeğinizin eğitimine 20 dakika ayırarak, onunla oyun oynayarak bir çok sorunun önüne geçebilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir