KÖPEKLERDE KISIRLAŞTIRMA GEREKLİ Mİ?

KÖPEKLERDE KISIRLAŞTIRMA GEREKLİ Mİ?

     Köpeklerde kısırlaştırma konusu, yine çok tartışılan konulardan bir tanesidir. Öncelikle belirtmeliyim ki; ben veteriner hekim değilim. Olaya tıbbi açıdan ayrıntılı olarak bakmam da, bu anlamda mümkün değil.. Köpekler ve kedilerden oluşan bir evcil ailem olduğundan, ancak bir hayvansever olarak bu konuya bakış açımı sizlerle paylaşabilirim. Açıkçası bu konuda ben de çok düşündüm ve çok araştırdım. Doğru olan hangisidir diye bayağı bir kafa patlattım. Vardığım sonuçtan ise şahsen eminim ve vicdanen de rahatım..
     Kısırlaştırmanın gerekli olduğu sağlık sorunlarını bir yana koyarak konuya bakalım. Bir canlının, doğum yapma hakkı v.s. gibi zırvalayacak değilim. Anne olma hakkını elinden alamam gibi abartılı bir bakış açım yok konuya. Kısırlaştırma, yalnızca doğum ve üreme ile alakalı bir konu değil. O canlının belirli bir hormonal dengesi vardır. Allah onu, o şekilde yaratmıştır. Dişi köpeğin, 6 ayda 1 defa regl olması, onun sağlıklı bedeninin bir getirisidir. Aynı kadınlarda olduğu gibi.. Sahipli bir köpeğin kısırlaştırılması için bir sebep göremiyorum açıkçası.. Dişi köpeklerin, regl dönemlerinde etrafı kirletmeleri mümkündür.. Gerçi ben hiçbir dişi köpeğimin ortalığı kana buladığını görmedim. Bunun önüne geçmek için, köpeği kısırlaştırmak bencilliktir. Ya da, erkek köpekler için, daha sakin olması v.s. gibi sebeplerle, kısırlaştırma yaptırılmaktadır. Bu da saçmalıktır. Köpeğin sakin olması için farklı yollar vardır. İlla ameliyat edilmesi gerekmez.. Doğum yapmasın, yavrular ne olacak fikri de, köpek sahiplerini bu yola itmektedir. Bu da gayet saçmadır.. Köpeğinizin, sizin kontrolünüz dışında bir cinsel hayatı yoktur. Siz istemedikçe çiftleşmeyeceğinden, bu sebeple de kısırlaştırma yapılması gerekmez. Köpeğinize sahip çıkmanız yeterlidir. Tüm bu saydıklarım elbette sahibi olan hayvanlar için geçerlidir. Sokaklarda yaşayan ve kontrolsüz üreme ihtimali olan canlar için, kısırlaştırma elbette gerekli olabilir. Ben, hiçbir köpeğimi, sağlık sorunları gerektirmedikçe, kısırlaştırmayı düşünmüyorum. Bedenlerinde var olan bir özelliği, keyfi olarak onların elinden almaya hakkım olmadığını düşünüyorum. Eğer konuşabilselerdi, eminim onlar da benimle aynı fikirde olurlardı. Bu söylediklerimin, bazı kesimlerin tepkisini çekebileceğini biliyorum ama umursadığımı söyleyemem.. Bazı durumlarda gerekli olan bir şeyi, genele yayıp, doğru olarak dayatmak saçmalıktır. Üretip satanlara gelince, elbette, benim de safkan yavrularım olursa, belirli bir bedel karşılığında sahiplendirme yolunu seçerim. Safkan ırklar üremesin, soyları tükensin istemiyorum. Üretimi, doğru yerlerde ve doğru şartlarda yapan, safkan köpek yetiştiricilerine saygı duyduğumu belirtmeliyim. Bu konuda fanatiklik yapmak, hayvan haklarına aykırı gibi nutuklar atmak yanlıştır. Safkan köpekler, üretilmeli ve soyları devam etmelidir. Fakat bu işi şerefsizce yapanlara da gereken yaptırım uygulanmalı ve izin verilmemelidir. Kötü örneklerden kurtulmak için, soyları tüketme yoluna gitmek son derece salakça bir fikirdir.
     Özetle; sahipsiz canlar hariç, diğer köpekler için, kısırlaştırmanın doğru olduğuna inanmıyorum. Sağlık sorunu yoksa, hayvanın doğal bedenine dokunulmamalıdır.
Sadece insan olduğumuz için, onlara bu kadar müdahale hakkımız yoktur. Sağlık için gereklidir diyen veteriner hekimlerin de samimi olduklarına inanmıyorum..
Zaten sağlıklı olan bir hayvanı, ya rahim kanseri olursa, ya testis kanseri olursa diye kısırlaştırmak saçmadır. Düzenli muayene edilen bir köpeğin, herhangi bir hastalığı erkenden teşhis edilerek, müdahale edilebilir.
Hastalık riskini ortadan kaldırmak için kısırlaştırma yapılması, ileride gözünde bir hastalık olursa diye gözünün alınması ile aynıdır bence.. Başta da belirttiğim gibi, bunlar benim araştırmalarım sonucunda vardığım şahsi fikirlerdir. Elbette sadece beni ve benim pet ailemi bağlar.. Yine de, geçerli bir sebebiniz yoksa, kısırlaştırma fikrini bir daha gözden geçirin derim..
Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir