KÖPEKLERDE ÇİŞ EĞİTİMİ

KÖPEKLERDE ÇİŞ EĞİTİMİ

     Köpek sahiplerinin çoğu, çiş eğitiminde yaşanan sorunlar yüzünden sıkıntı yaşamaktadır. Hatta bazıları, bu nedenle köpeklerinden vazgeçebilmektedir. Bu gerçekten üzücü bir durumdur. Sanılanın aksine, çiş eğitimi, öyle zor bir şey değildir. Her köpek, bunu öğrenebilir ve öğrenmesi için, eğitmene de gerek yoktur. Öncelikle, eğitmen konusuna değinmek istiyorum. Köpek eğitmenleri, bazı sorunlarda, köpek sahiplerinin kurtarıcısı olabilmektedir. Bu konuda onlara haksızlık edemeyiz. Ancak, söz konusu çiş eğitimi olduğunda, şahsen ben, eğitmenin yararlı olabileceğine inanmıyorum. Köpeğin, bu eğitimi evinde alması gerekmektedir. Haliyle eğitmen, 24 saat sizinle kalamayacaktır. Köpeğinize pati vermeyi öğretmek için, günde birkaç defa pratik yapmanız yeterli olabilir. Ancak, bu durum, çiş eğitiminde geçerli değildir. Çiş eğitimi; belli bir düzen, sabır ve tutarlılık gerektirir. Her köpek sahibi, doğru yolu izlediği takdirde, köpeğine çiş eğitimi verebilir.
     Öncelikle, karar verilmesi gereken, köpeğin tuvalet alışkanlığının ne şekilde olacağıdır. Şöyle ki; yavru bir köpek, aşıları tamamlanmadan sokağa çıkmamalıdır. Bu nedenle, aşıları tamamlanana kadar, ev içerisinde bir yer belirlemek doğru olacaktır. Bu, güvenli bir balkon olabilir mesela. Çoğu kişi, köpeğinin çişini yapması için gazete tercih etmektedir. Açıkçası, benim tercihim genellikle gazeteden yana olmaz. Gazete, yavrunun patilerini boyar ve kötü kokması da cabası.. Köpekler için satılan çiş pedleri, nispeten daha iyi bir seçenektir. Ama benim size önerim, köpekler için çiş pedi olarak satılan ürünlerin yerine, marketlerde satılan hasta bezlerinden almanızdır. Petshop ürünleri, malumunuz pahalıdır. Köpek çiş pedi olarak satılan ürünler, daha minik boyutlarda kesilerek, köpek resimli ambalajlarda satılan hasta bezleridir neticede. Hasta bezleri, hem daha büyük, hem de daha hesaplıdır. Köpeğinizin boyutuna göre keserek kullanabilirsiniz. Gelelim köpeğinizi bu pede çiş yapmaya alıştırma kısmına.. Başta kazalar ve yanlışlar olacaktır. Mutlaka sabırlı olmalısınız. O, sadece bir bebek ve sizin ondan istediklerinizi öğrenmesi için zamana ihtiyacı var. İlk tavsiyem, köpeğinizin mama saatlerinin sabit olmasıdır. Mama yedikten ve su içtikten dakikalar sonra tuvalet ihtiyacını giderecektir. Bu nedenle, gözünüz üzerinde olmalı.Yerleri koklayarak, yuvarlaklar çizmeye başladıysa, tuvaletini yapmak için yer seçmeye çalışıyor demektir. Köpeğinizi alın ve tuvaletini yapmasını istediğiniz yere koyun. Israrcı ve sabırlı olun. Doğru yere yani çiş pedine yönlendirmek için, petshoplarda çiş eğitim damlaları satılmaktadır. Bu ürünler için, ne pozitif ne de negatif bir yorum yapmayacağım. Ben bazı köpeklerde işe yaradığına, bazılarında ise hiç etki etmediğine şahit oldum. Ama tabi, başarıya giden yolda, denemekten zarar çıkmaz. Bu damla, çiş pedine damlatılarak, köpeğin o bölgeye ilgisi sağlanabilir. Köpeğiniz, doğru yere tuvaletini yaptığı anda, sevimli bir ses tonuyla onu övün, şımartın. İşi bitti mi, sevip “aferin” demeyi ihmal etmeyin. Peki ya yanlış yere yaptığında ne yapmalısınız?
Sakın ama sakın, çok bilmişlerin uydurduğu saçma yollara başvurmayın.
Bunlar nelerdir? Köpeğin burnunu çişe/kakaya sokup poposuna vurmak, gazeteyle dövmek, bağırmak, ceza vermek..
Bu söylenenlerin tamamı, işe yaramayacağı gibi, köpeğinizin sizden korkmasına ve size olan güveninin kırılmasına yol açar. Gazeteyle köpek dövme gibi salak bir yöntemi önerenler, köpeği dövmeniz için gazeteyi kullanmanızı söylerken, ne gariptir ki, çişini gazeteye yapmasını öğretmenizi sağlamaya çalışmaktadır.
Köpeğiniz, istemediğiniz bir yere tuvaletini yaptığında, tepkisiz kalın. Bu önerim size tuhaf görünebilir. Ama, amacım, köpeğinizle aranızdaki güven ilişkisine zarar vermeden, eğitimini vermenizi sağlamak.. Tepkisiz kalın ve hatta, mümkünse, kirlettiği yeri, o görmeden temizleyin. Bu arada, tuvaletini doğru yere yaptığı her seferde, onu övmeye, sevgi veya ödül bisküvisi ile ödüllendirmeye devam edin. Emin olun köpek, kısa sürede bu iki durumun arasındaki farkı anlayacaktır.
Yani şöyle düşünecektir; “Hımm, tuvaletimi buraya yaparsam, sevinçten deliriyor, benimle ilgileniyor, mutlu ediyor. Diğer yerlere yaptığımda ise bu muameleyi görmüyorum. En iyisi buraya yapmaya devam edeyim.” Evet, olan tam olarak budur. Köpekler, sahiplerinin ilgilerine çok önem verir. Hangi durumlarda kendilerine ilgi gösterildiğini de çok iyi anlar ve ayırt ederler. Bazı köpek sahiplerinden duyduğunuz şöyle bir cümle olabilir; “Bağırmama, kızmama rağmen, hala aynı şeyi yapıyor.” İstisnalar hariç, bunun sebebi şudur..
Köpek, gün içerisinde fazla ilgi görmüyordur. Sahibinin bağırması, ona yönelik yaptığı herhangi bir hareket ve hitap, köpek için ilgi demektir. Köpekler için, sahibinden ilgi görmek önemlidir, ilginin şekli, negatif veya pozitif olması değil.. Acıklı bir durum ama maalesef böyle.. Özetle; köpeğinizin tüm istemediğiniz davranışlarına tepkisiz kalmak, o an göz teması bile kurmamak gereklidir. O istenmeyen hareket yerine istenilen hareketi gösterdiğinde ise, ödül ve sevgi ile onu övmek ve takdir etmek, olumlu sonuçlar verecektir. Bu alışkanlığınız, köpeğinizin doğru davranışları tercih etmesini sağlayacaktır. Unutmamanız gerekir ki, bazı şeylerin oturması zaman ister. Bunun için lütfen sabırlı olun. Köpeğinizi dövmeniz ve cezalandırmanız, sadece onu korkutur. Sizi, sağı solu belli olmayan, dengesiz biri olarak görür. Bunun sonucunda ise, kendine güveni olmayan bir köpeğiniz olur. Süper karakterli ve eğitimli köpeklerin sahiplerine dikkat edin. Hepsi, son derece tutarlı ve dengeli kişilerdir. En azından köpekleriyle ilişkilerinde.. Çiş eğitimine başladığınız andan itibaren, kesinlikle taviz vermeyin. Bugün tatil, neyse istediği yere yapsın, yarın ilgilenirim dediğiniz anda başa döndünüz demektir. Rutininizi bozmayın. Bazı köpekler çok kısa sürede öğrenirken, bazıları daha yavaş öğrenebilir. Ama mutlaka öğrenirler.
     Köpeğinizin aşıları bitti.. Bu zamana dek, evde belirli bir yere tuvaletini yapmayı öğrettiniz. Ancak, şimdi dışarı yapsın istiyorsunuz.
Yapmanız gereken, yukarıda anlattığım adımları, yeni durumunuza uygulamaktır. Yani, köpeğinizin mama saatlerinde, beslenmenin hemen ardından, onu dışarı çıkarın.
Başkalarının köpeklerini gezdirdikleri parklar idealdir. Başka köpeklerin kokularını aldıklarında, tuvaletlerini yapmaları daha kolaydır.
Dışarıda tuvaletini yaptığında, onu övün ve ödüllendirin. Merak etmeyin, köpeğiniz “alt tarafı tuvaletimi yaptım, deli mi ne, niye dünyayı kurtarmışım gibi davranıyor, sevinçten delirdi salak” diye düşünmez. Aksine “Hımm, bunu daha sık yapmalıyım” diye düşünecektir. Düzenli dışarı çıkarttığınızda, bir zaman sonra evdeki tuvalet yerini kullanmamaya başlayacaktır. Çünkü, keyifli gezintiler, onun da tercihi olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, çiş gezintileri ile yürüyüşleri ayırt etmektir. Çiş gezintileri için belirli bir yer ve rota belirleyin. Köpeğiniz, bu yürüyüşün çiş için olduğunu ve kısa süreceğini bilirse, ihtiyacını çabuk giderecektir. Uzun yürüyüşler için belirlediğiniz saatler ve rota farklı olursa, zamanla bu ikisini ayırt edecektir. Bunun size yararını da, özellikle soğuk kış günlerinde anlarsınız. Dondurucu soğukta, küçük dostunuzun değerli kakasını nereye bırakacağını düşünerek saatlerce gezinmesi sinir bozucu olabilir. Siz planlı ve tutarlı olursanız, tüm bunlar düzene oturacaktır. Son olarak, şunu söylemeliyim; çok uzun zamandır uğraşıyor ve çiş eğitimini veremiyorsanız, bunun iki sebebi olabilir.
Öncelikle köpeğinizi bir veteriner hekime götürün ve muayeneden geçmesini sağlayın.
Sağlık sorunları, çiş tutmaya engel olabilmektedir. Diğer bir sebep de, sizde sorun vardır.
Mutlaka bir şeyi yanlış yapıyorsunuz. Kendinizi objektif olarak gözden geçirin.
Nerede hata yaptığınızı bulup, baştan başlayın.
Böyle durumlarda, köpeği salak olmakla suçlamak insanların bencilce bir hatasıdır.
Köpekte yanlış olan ne varsa, sebep tamamen sahibinde aranmalıdır. 
Paylaş

1 comment

  1. Tuğçe Yelman

    Köpeğim 2 aylıkken bana geldi ırk olarak biraz şımarık oluyorlar evet (cocker cinsi) ama ben çok sevgimden dolayı onu daha da şımarttım kesinlikle beni dinlemiyor. Çişini yaptığı zaman kim yaptı bunu diyorum anlıyor ve kaçıyor kimi zamanda cevap veriyor bir de kakasını da çişini de yatağa yapıyor çalışmak zorunda kaldığımdan işe geri döndüm yalnız kaldığı için kızamıyorum da ama artık ben ne dersem diyim dinlemiyor ve bana resmen bağırıyor bu durum hiç hoşuma gitmiyor eve her geldiğimizde her yerde çişi kakası bulunuyor tuvaletine girmiyor evde olduğum dönemde çişini kendi girip yapıyordu ama ara sıra yine kaçırıyordu. Dışkı yeme problemi 2 aylıktı başladı hala devam ediyor 8 aylık oldu saatlerce gezdirsem de yapmıyor ben çok merhametliyim otorite koyamıyorum ve eşim artık çok bunaldı verelim birine diyor onu bırakmak istemiyorum eğitmen araştırdım çok da pahalılar lütfen yardım edin çok mutsuzum 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir