Köpeklerde ayrılık endişesi

Köpeklerde ayrılık endişesi

Köpeğiniz sizin kokunuzun sindiği nesnelerden ayrılamıyor mu? Günün çoğunu havlayarak geçiriyor ve yalnız kaldığında feryat mı ediyor? Hırçın mı davranıyor? Öyleyse köpeğiniz ayrılık endişesi yaşıyor olabilir.

Ayrılık endişesi köpeklerde her yaşta ve her cinste görülebilir. Eğer köpek besliyorsanız, ayrılık endişesinin nedenlerini ve bu endişeyi giderme yollarını bilmenizde fayda var. İşte sizi ayrılık endişesi hakkında aydınlatacak bazı bilgiler:

Ayrılık endişesi, yalnız kalmaktan kaçınma durumudur. Köpeklerde çok sıkça görülen bir davranış problemidir. Köpek sahibine çok bağlandığı zaman ayrılık endişesi yaşar. Ayrılık endişesi genetik faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Bazı köpek türlerinde ayrılık endişesi daha fazla görülmektedir. Endişenin ortadan kaldırılması hem köpeğin kendisine hem de rahatsızlığın şiddetine bağlı olmaktadır.

köpeklerde ayrılık endişesinin nedenleri ?

• Yanında her zaman birisinin olmasına alışmış olan köpeklerde ayrılık endişesi görülmektedir. Bu endişe köpek hayatında ilk kez yalnız kaldığında ortaya çıkmaktadır.

• Eğer köpek sahibiyle uzun bir süredir birlikteyse, sahibinden birden bire ayrı kalması köpekte ayrılık endişesinin görülmesine yol açar. Sahibinin rutin yaşamında veya aile yapısında meydana gelen herhangi bir değişiklik, köpeğin kendisini huzursuz hissetmesine sebep olabilir. Böyle bir durum, köpeğin sahibi yeni bir eve taşındığında veya aile üyelerinden birisi herhangi bir nedenden dolayı evden ayrıldığında görülebilir.

• Köpeğin yaşamının ilk evrelerinde görülen sıkıntı verici durumlar da ayrılık endişesine yol açabilmektedir. Bunlar, köpeğin annesinden erken bir yaşta ayrılması veya annesinden ilgi görmemesi, ortam değişikliği, sahibinin ailesinden birisinin ölümü gibi durumlardır.

• Köpeğin sahibinin değişmesi veya köpeğin yeterince sosyalleştirilememesi ayrılık endişesini tetikleyebilmektedir. Bazı köpekler yalnız bırakıldıklarında huzursuzlanırlar. Bu yüzden yalnız kalmaktan endişe duyarlar.

• Ayrılık endişesinin önemli bir nedeni de sahibinin köpeğine karşı yeterince yönlendirici olmamasıdır. Köpekler sürü halinde yaşayan hayvanlardır. Sürülerinin başında bir lider olmasına alışkındırlar. Eğer sahibi, liderliği köpeğe bırakırsa, köpek de liderliği benimseyecektir. Bu yüzden sahibinin onu terketmesi köpek için zor bir durum olacaktır. Köpeğinize nazikçe davranın, fakat ona insanlara davrandığınız gibi davranmayın.

• Köpeklerde ayrılık endişesi görülmesinin diğer bir nedeni ise köpeğin hareketsiz kalmasıdır. Eğer köpekler enerjilerini nasıl kanalize edeceklerini bilmiyorlarsa, bu enerji yalnız kaldıklarında aniden ortaya çıkar. Üzerilerindeki stresi tuhaf davranışlar sergileyerek atmaya çalışırlar.

Köpeklerde Ayrılık Endişesinin Belirtileri

• Köpeğiniz eve geldiğinizde sizi heyecanla karşılayıp nereye giderseniz arkanızdan gelebilir. Siz evden ayrılmak üzere hazırlanırken, köpeğiniz stres, korku veya endişeye kapılabilir. Sizden ayrılacağını anladığında sızlanıyor veya agresifleşiyorsa, köpeğiniz muhtemelen ayrılık endişesi yaşıyor demektir.

• Köpeğiniz sizin kokunuzun sindiği nesneleri ağzına alıyorsa, sürekli sizden ilgi bekliyorsa ve yalnız kalamıyorsa, bu durum köpeğinizde ayrılık korkusunun görüldüğüne işarettir.

• Köpeğiniz her yere çişini yapıyorsa ve başka tuhaf davranışlar sergiliyorsa, bunun sebebi ayrılık endişesi olabilir.

• Köpeğiniz zarar verici davranışlar sergiliyorsa bu durum ayrılık endişesi duyduğunun bir belirtisi olabilir. Köpekler genellikle yalnız kaldıkları zaman evdeki eşyalara zarar verirler. Bunu genellikle siz evden ayrıldıktan kısa bir süre sonra, bazen de siz eve gelmeden önce yaparlar.

Köpeklerde Ayrılık Endişesinin Ortadan Kaldırılması

• Köpeğinize onun sahibi olduğunuzu hissettirin. Köpeğinizin lideri olmanız onun normal davranışlar sergilemesine yardımcı olur. O sizden istediği zaman değil, siz kendiniz istediğiniz zaman köpeğinizle, oyun oynayın. Düzenli egzersiz köpeğinizin biriken enerjisini olumlu bir yönde kullanmasına yardımcı olarak olumsuz durumların ortaya çıkmasına engel olur.

• Eve giriş ve evden çıkışlarınız konusunda aşırıya kaçmayın. Köpeğinizde heyecan yaratmayın. Köpeğinizin herhangi bir olaya fazla tepki vermesini engelleyin.

• Evden ne kadar zaman uzak kalacağınızı önceden planlayın. Evden uzak kalacağınız süreyi anlaması için köpeğinizle iletişim kurun. Köpeğiniz kısa mı yoksa uzun bir süre sonra mı döneceğinizi anlayabilir. Köpeğinizle, ona bu süreyi belli eden bir tarzda iletişim kurun.

• Köpeğinizi yalnız bırakmadan önce, ona sizin kokunuzun sindiği bir nesne verin. Ona siz evde yokken oyalanacağı şeyler verin. Bu konuda köpek oyuncakları iyi bir seçenektir. Radyoyu açık bırakmanız da köpeğinizin yalnızlığını gidermede yardımcı olabilir.

• Evden ayrılırken ve de eve döner dönmez köpeğinize aşırıcı derecede ilgi göstermeyin. Köpeğinizle mümkün olduğunca basit ve normal bir etkileşim kurun.

• Köpeğinizin ayrılık endişesinin ciddi bir hal alması durumunda, onu satın aldığınız kişiye danışın. Tıbbi yardım alın. Veterineriniz size kullanılabilecek olan ilaçlar ve bitkisel tedavi yolları hakkında bilgi verecektir. Evcil hayvanınızı ve karşılaştığı problemi tanıyın ve problemi dikkatle çözün.

• Köpeğinizin davranışlarına sert tepkiler vermeyin. Yalnız kalmakta zorlanmasını anlayışla karşılayın. Ceza işe yaramayacaktır.

Köpeğinize yardım etmenin en iyi yolu onu anlamanızdır. Köpeğinize sevgi ve şefkat gösterin. Kendisini güvende hissetmesini sağlayın. Ayrıca, köpeğinize özerklik kazandırın. Yanından ayrılmanız köpeğinizi mutlaka etkileyecektir, fakat ona siz olmadan da idare edebilmeyi öğretmelisiniz.

 

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir