KÖPEKLER NEDEN HAVLAR?

KÖPEKLER NEDEN HAVLAR?
  havlayan7   “Havlayan köpek ısırmaz” diye çok bilindik bir söz vardır. Bu söz, bütünüyle doğrudur diyemeyiz. Tamamen yanlış da değildir. İnsanların çoğu, bir köpek havlamaya başladığında, bunu kendisine yönelik yapılan bir tehdit olarak algılar. Havlamanın sebebi siz olabilirsiniz, ancak bu bir tehdittir diyemeyiz. Sadece köpeklerden oluşan bir sürüde, bu havlamanın amacı, sürüdeki diğer köpekleri uyarıp, tetikte olmalarını sağlamaktır. Ayrıca, yavruhavlayanlara da, saklanmaları için uyarı manasını taşır. Sahipli köpekler için de durum farklı değildir. Onlar için, ailelerinde bulunan insanlar da sürünün bir parçasıdır. Bu durumda da, köpek, sürüsündeki insanlara bir tehlike sezdiğini haber veriyordur. Havlamanın şeklinden, yaklaşanın dost mu düşman mı olduğu anlaşılmaz elbette.. Eğer bir hırsız geliyorsa, havlama, bir süre sonra şekil değiştirerek saldırıya dönüşecektir. Gelen tanıdık ve zararsız olduğu bilinen bir kişi ise, havlamanın ardından sevimli bir karşılama gelecektir.
havlayan4

Havlayan köpeğin, sezdiği tehlike konusunda çok da emin olmadığını söyleyebiliriz. Haber vermektedir ve henüz ne yapacağına da karar vermemiştir. Saldırgan tabir edilebilecek köpeklere baktığınızda, havlamadıklarını, doğrudan saldırıya geçerek ısırdıklarını görürsünüz. Bu davranış, köpeğin kendi kendine geliştirdiği bir şey ise, davranış bozukluğu olarak adlandırılabilir. Ancak, bunu komut aldığı takdirde yapan, iyi eğitilmiş köpekler de vardır. Kaliteli bir eğitim görmüş köpeklerin gösterilerini hatırlayın.. Eğitmenlerinin komutlarını alır almaz, hedefe doğru koşar ve dişleri ile yapışırlar. Bu sırada asla havlama duymazsınız. Çünkü köpek kendinden gayet emindir ve öğretileni yapıyordur.

Bir köpek eğer dişlerini göstererek hırlıyorsa, tehlike var demektir. Köpek, hafiften korku duyuyordur, ancak saldırı isteği de mevcuttur, kaçmayı seçmemiştir. Hedefinden gelecek beklenmedik bir hamlede, hırlama saldırıya dönüşebilir. Eğer, köpeğin korkusu üstün gelirse, hırlama, yüksek sesli havlamaya dönüşecektir. Bu durum, tehlike olarak gördüğü etken yok olana ya da sürüsündeki insanlardan biri gelene dek devam eder. Özetle; gerçekte, havlayan bir köpek, ısırmaya gönüllü değildir. Ancak mecbur bırakılırsa bunu yapacaktır. Hiç havlamayan bir köpek var mı diye merak ediyorsanız, Basenji ırkını araştırmanızı öneririm. Bu ırk, havlama özelliğinden tamamen arınmıştır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir