Köpekler Ne Kadar iyi Duyar?

Köpekler Ne Kadar iyi Duyar?

Köpeklerin kulakları düşük seslerde bizimkiler kadar yeteniklidir,ancak daha yüksek tonlarda ise bizden daha üstünlerdir.Çok geduyma3nç yaşlarda bizlerin üstsınırı yaklaşık olarak saniyede 30,000 döngüdür.

yetişkinlikte 20,000  ve yaşlılıkta ise 12,000 olur. Köpeklerin üst sınırı ise 35,000 ile 40,000 arasıdır,son zamanlarda yapılan araştırmalara göre de 100,000’e kadar çıktığı gözlenmektedir.

 

duyma

 

Köpekler, bizler için ultrasonik olan bazı sesleri duyarlar. Köpekler kulaklarını dikip dikkat kesildiğinde bizim hiç duymadığımız kemiricilerin ya da yarasaların yüksek perdeden çıkardıkları sesleri duyarlar.Bu türden duyarlı işitymenin evrimi, kesinlikle evcil köpeklerin atalarının avlanma ihtiyaçları ile ilişkilidir ve onlara farelerin,sıçanların ve diğer küçük avların hareketlerinin mevcudiyetini belirleme imkanı sağlamaktadır.

 

 

 

duyma4Avlanmadaki bu gelişmenin diğer bir sonucu olarak, ev köpekleri günümüzde davranışlarını neredeyse telapatik hale getiren küçük ipuçlarına tepki verirler.

 

En iyi örnekleme de ; bir köpeğin, sahibinin işten eve gelişini hissetmesidir.O herkesten önce ayağa kalkar ve dikkat kesilir ve kapıda bekleme başlar.köpekler sahiplerinin yürüme tarzlarından onları tanıyabilir.Sahibinin bir arabası varsa ,aile otomobilin sesini diğer otomobil seslerinden ayırt edebilir.

 

Bu tepkilere inanmak güç mü geldi ?

Yabani doğada kurtların bir ulumayı en az 6,5km öteden işitebildiklerini unutmamak gerekir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir