KÖPEK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

KÖPEK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

     Köpek sahibi olmak, evlenmek kadar ciddi bir karardır. Neticede, bir canlıyı hayatınıza katarak, hem onun hayatını, hem de kendi hayatınızı değiştireceksiniz. “Olmazsa veririm” fikri kafanızda anlık olarak bile belirdiyse, köpek alma planınızı en azından şimdilik erteleyin. Bir köpeğin hayatınıza katılması ve ardından çeşitli nedenlerle onu hayatınızdan çıkarmanız, sizi belki bir süre etkiler ve üzer. Ama bir köpek için bu durum yıkıcı olabilmektedir. İlk olarak, bir eşya değil, duyguları ve düşünceleri olan bir canlı aldığınızı unutmayın. Çıkabilecek her sorunu ve engeli, köpeğiniz ile birlikte aşabilecek olduğunuzdan eminseniz, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
     Irk konusunda karar vermek de son derece zorlayıcıdır. İlk soru, safkan mı yoksa melez bir köpek mi sorusu olabilir. Öncelikle şunu belirtmeliyim, ırklar hakkında, internette ve kitaplarda yazılanlar, o ırkın ancak ana hatlarını oluşturacaktır. Her köpek, ayrı bir karaktere sahiptir. Her yavru köpek de beyaz bir sayfadır. O sayfaya, sizin yazacaklarınız, onun karakterini oluşturacaktır. Safkan olan ırklar hakkında yazılanları hiç önemsemeyin demiyorum. Ancak çok da takılmayın. Yazılanlar, size, tüy dökümü ve köpeğin enerji seviyesini öğrenmeniz hakkında yardımcı olacaktır elbette. Safkan köpek sahibi olmanın bir ayrıcalığı ya da üstünlüğü yoktur. Melez köpeklere baktığınızda, hani şu sokak köpeği dediklerinden bahsediyorum, hepsinin ayrı görüntüleri olduğunu görürsünüz. Barınaktan, belli bir ırka mensup olmayan bir köpeği sahiplendiğinizde, bir eşi ve benzerine pek rastlanmayan bir evcil evladınız olacak demektir. Üstelik, yaptığınız şey hayat kurtarmak olacaktır. Emin olun, sahiplendiğiniz bir melez köpek, satın alacağınız safkan bir köpeğin yapabileceği herşeyi yapabilir, öğrenebileceği her şeyi de öğrenebilir. Petshop kavramı ülkemizde son derece eleştirilen bir kavramdır. Ben şahsıma, bu konuda katı bir tutum içerisinde değilim. Köpek sahibi olmak isteyen bir kişi, görüntüsüne sempati duyduğu bir ırkla ilgilenebilir. Özelliklerini araştırıp, genel olarak hayat tarzına uyan bir köpek olduğu kanaatine varırsa, bu köpeği bir petshoptan satın alabilir. Bunun dışında üreticiler de bir alternatiftir. Ancak maalesef, ülkemizde, bazı ırkların profesyonel üreticileri hariç, işini saygıyla yapan üretici pek yoktur. Yavru ve yetişkin, barınaktan bir can alma kararındaysanız, ilk iş size yakın bir barınağı ziyaret edin. Yanınızda, muhtaç canlar için mama götürmeyi de ihmal etmeyin. Oradaki sahipsiz canlarla vakit geçirin. Mutlaka ama mutlaka bir tanesi sizi seçecek ve bunu açıkça belli edecektir. Bu, aşık olma anıdır, tadını çıkarın. 🙂 Hakkında tüm bilgileri aldıktan sonra da, barınak yetkilisinin yönlendirmesi ile tüm işlemleri yaparak, ailenizin yeni ferdi ile evinize dönebilirsiniz. Tercihiniz bir petshoptan yavru edinmekse, işte bu alternatifte dikkat etmekte fayda var. Çünkü, ülkemizde çok sayıda petshop var ve yarısından çoğu can sattığının farkında bile değil. Bu anlamda, iyi araştırmak en doğrusudur. Kendi gördüğünüze inanmanız olacaktır tavsiyem. Onun bunun yorum ve tecrübesinden yararlanmayın. Bizzat gidin, görün. Köpeğinizi seçtiniz. Peki ya hasta çıkarsa?
Bu noktada, petshopçunun sağlık garantisi veriyoruz, sözleşme yapıyoruz zırvalarına boş verin. Şu şekilde anlaşmanızı öneririm. Yavruyu alın, kendi seçtiğiniz bir veteriner kliniğinde kan testlerini yaptırın. Eğer bir sağlık sorunu var ise, aynı gün içerisinde yavruyu iade edin. Bu en garanti yoldur. Viral hastalıkların, yumurtlama dönemleri göz önünde bulundurulduğunda, petshopun size vereceği 15 günlük sağlık garantisi, bir anlam ifade etmemektedir. İlk anda, yavruda, dikkat edeceğiniz birkaç şey de önemli olabilir. Örneğin, yavrunun göz ve burun akıntısı olmamalıdır. Bu akıntılar, kötü hastalıklara işaret edebileceği gibi, hafif bir rahatsızlık sonucu da oluşabilir. Yavrunun poposuna bakın, yapışmış sıvı kaka varsa, ishal olduğunu gösterir. İshal de yavru köpekler için tehlikeli bir durumdur. Bunlar haricinde, elbette en garanti tespitleri, veteriner hekim yapabilir.
     Yavru köpek seçiminde, bir diğer önemli konu, hayatınıza uygun köpeği seçmektir. Örneğin, küçük bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, bir Danua almanız, siz ve köpek için pek keyifli olmayacaktır. Alacağınız ırkın enerji seviyesi de önemlidir. Çok enerjik bir köpek, bu enerjisini atamadığında, size yaramazlık olarak görünecek olan davranışlar sergileyebilir. Tüy bakımı için ayıracak vaktiniz yoksa, uzun tüylü ırkları tercih etmeniz yanlış olacaktır. Bu nedenle, köpeğin ırkını seçerken, hayat tarzınızı göz önünde bulundurmalısınız.
Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir