Kediyle Tatil ve Seyahat

Kediyle Tatil ve Seyahat

cattravel2

Kediler ve tatil konusu yazın en düşündüren konularından biri. Özellikle çok sayıda kedi bakanlar için. Kedilerin ortam değiştirmeyi sevmediklerinden yolculuktan fazla hazzetmeklerini söyleyebiliriz.

Tatil zamanı önümüzde dört seçenek çıkıyor

 1. Kedimizle tatile gitmek
  cattravel5
 2. Kedimizi bir kliniğe veya pansiyona bırakmak
 3. Ked imize evde bakacak birini ayarlamak
 4. Hiçbiri olmuyorsa tatili iptal etmek

Geçmiş yıllarda birkaç tatilimi kedimle birlikte yaptım. Zorunlu kalmadıkça bir daha kesinlikle kedilerimi tatile götürmeyi düşünmem. 12 saat araba yolculuğu, yeni ortama adaptasyon, yeni ortamdaki sokak kedileri ve ev kedim arasındaki kıskançlık, tavır-trip’e maruz kalma, devamlı ‘burada kaybolur mu’ endişesi ve iki dakika oturamadan gözden ayırmamak için o nereye ben oraya durumu… Daha pratik bir çözüm bulduk ailece. Son yıllarda dönüşümlü olarak tatile gidiyoruz.

Kediniz evde kalacaksacathome
Bir yakınınız sizin yokluğunuzda eve gelip kedilerinize bakacaksa nelere dikkat etmesi gerektiğini ona detaylarıyla anlatın. Evi havalandırırken pencere ve balkon kapılarına dikkat etmesini, mama, su ve kum kaplarının gün aşırı temizlenmesi gerektiğini, suyun her gün tazelenmesini, hazır gelmişken en azından 10 dakika kediyle oynamasını…

 
cathotel
Kedinizi bir klinik veya pansiyona bırakacaksanız
Kediler de hiçbir canlı gibi kafes ardında yaşamayı sevmezler. Başka hiçbir şansınız yoksa ve kedinizi bir yere bırakmak zorundaysanız, önceden orayı ziyaret edin. Vet. hekimle görüşün ve kedinizin iç ve dış parcattravel7azit kontrollerini yaptırın. Kafeste kalacağı günlerde yabancılık çekmemesi için oyuncaklarını, kokunuzun sindiği bir parça eşyayı yanında götürün.

Kedinizle tatile gidiyorsanız
Kedinizin kuduz aşısı yapılmış olmalı, iç ve dış parazit kontrolü yapılmış olmalı ve sağlık karnesi daima yanınızda bulunmalı.

– – –

Arabayla yolculuk
Her şey kediyi taşıma kabının içine sokmakla başlar. Eğer bunu yara almadan başardıysanız sorunu yarı yarıya çözdünüz demektir. Kediniz bu taşıma kabına hiç sıcak bakmıyorsa, seyahatten 2-3 hafta önce kabı onun görebileceği ve cesaretini toplarsa içine girebileceği açık bir yere koyun. İçine girdiğinde onu ödüllendirin. Gide gele, kediniz kaba alışmaya başlayacaktır.

Uzun yola gidiyorsanız, veteriner hekiminizin önerdiği şekilde sakinleştirici ilaç verebilirsiniz. Yolculuktan önce kedinize yemek vermeyin ve tuvalete çıkmasını sağlayın. Mola sırasında da dikkatli olun ve kedinizi hava alsın diye dışarı çıkarmayın. Ortam değişikliğinden korkan kedi saklanmak için kaçar. Hiç bilmediğiniz bir yol üstünde kedinizi aramak için saatlerinizi harcayabilirsiniz. cattravel6

Son bir şey daha, camları biraz açık da olsa sıcak arabada sakın kedinizi bırakmayın.

Otobüsle yolculuk
Otobüs firmalarının çoğu yolcu bölümüne kafeste de olsa pet almıyor. Bazen de tamamen şoförün inisiyatifine kalıyorsunuz. Yolcu bölümüne alınmayan kafesler bavulların konduğu yük bölümüne konuyor ki, bir hayvan için büyük bir işkence. Havasızlık, aşırı sıcak, kafesin içinde ne olduğunu anlamadan, hareket halinde geçen uzun saatler. Petinizle tatile gidecekseniz ona bu işkenceyi yaşatmayın lütfen, uçağı tercih edin.

Deniz otobüsleri ve feribotlar da içeri pet almıyorlar. Deniz otobüslerinde arka açık tarafta kafes içinde yolculuk etmesine izin veriliyor ancak o cereyanda kedinizin hasta olmaması mucize olur. (Yaklaşık 3 yıldır birçok hayvan sahibinin IDO ile yazışması da bu sorunu çözüme ulaştıramadı.)

Uçakla yolculuk
En temiz yolculuk türü. Ancak belli başlı kuralları var.
cattravel4

 1. Kedinizle uçak kabininde yolculuk edecekseniz, mutlaka onun için de rezervasyon yaptırmalısınız. Vet hekiminizin vereceği sağlık belgesi, ve aşı karnesini yanınızdan ayırmayın. Kedinizi 45x35x23 cm ölçülerindeki kutularla taşıyabilirsiniz ve kutuyla birlikte tartıldığında ağırlığı 6 kg. yi geçmemelidir. Taşıyacak bir kafesiniz yoksa bazı havayolu şirketleri bunu sağlıyor. Bu standardlara uymayan hayvanların kabinde taşınmasına izin verilmiyor.
 2. Kafesi kiralayacaksanız, bulaşıcı hastalık riskini göze almalısınız. Kafesiniz yoksa, bunu yolculuktan 2-3 hafta önce alın ve kedinizin buna alışmasını sağlayın. Alacağınız kafesin her tarafı açık olan bir kafes olmamasına ve kedinizin ayakta durabileceği kadar yüksek olmasına dikkat edin.
 3. Eğer kediniz sizinle birlikte kabin içersinde yolculuk edecekse check-in yapmadan önce biraz dolaştırmanızda fayda var. Yolculuk sırasında yemek vermeyin. Kabin içinde kafes dışına çıkmasına izin verilirse ona biraz su verebilirsiniz. Yanınıza kağıt havlu ve diğer temizleme malzemesi almayı unutmayın.
 4. Kedinizin yolculuk yapacağı uçağın kargo bölümü, kabin içi gibi basınç ve ısı kontrollüdür. Otobüstekinden çok daha rahat bir ortamdır.

cattravel3

Yurtdışına çıkacaksanız mutlaka yapmanız gereken ek işlemler

 1. Kedinizin kuduz aşısının yapılmış olması şart. Kuduz aşısının yapıldığı tarihinden 1 ay sonra vet. hekiminiz veya kuduz titre testi uygulaması yapabilen bir merkez tarafından alınan kan örneğinin AB tarafından onaylı bir laboratuara gönderilerek kuduz titre testinin yapılması ve sertifika alınması gerekiyor. Bu testi ülkemizde sadece Ankara Etlik Veteriner Laboratuarı yapıyor ve sonuç yaklaşık 2 – 3 hafta içinde geliyor.
 2. ISO 11784 veya 11785 standartlarına uygun mikroçip takılması şart. (Veteriner kliniklerinin çoğunda uygulanabiliyor.)
 3. Bağlı bulunduğunuz belediyenin Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden “Menşei Şahadetname” almanız gerekiyor. Bu belge hayvanın o bölgede yaşadığının bir kanıtı.
 4. Veteriner hekiminiz tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, aşıları tarih ve kaşe ile onaylı olarak kaydedilmiş aşı karnesini ve hekiminizin ayrıntılı olarak yazacağı bir sağlık raporunda imzalı ve kaşe onaylı olarak almanız gerekiyor. Bu sağlık raporunda kedinizde insan ve hayvana bulaşan bir hastalık belirtisi olmadığının, aşılama tarihinden 12 ay öncesine kadar hayvanın bulunduğu bölgede herhangi bir kuduz vakası görülmediğinin ve kedinin karantinaya alınmadığının vurgulanması yeterli.
 5. Bu belgeleri tamamladıktan sonra Tarım İl Müdürlüğüne başvurarak İngilizce düzenlenmiş Uluslararası Sağlık sertifikası almalısınız.
 6. Son olarak, gideceğiniz ülkenin anadili ne ise tüm bu kâğıtları bir yeminli tercüme bürosunda çevirttirmeniz gerekiyor.
Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir