Kedilerde pire nasıl yok edilir ?

Kedilerde  pire nasıl yok edilir ?

Kedinizdeki pire ile mücadele için pire tasmaları, pire damlaları ve spreyleri düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Kedi piresi, adından da anlaşılacağı üzere kedi üzerinden bulunan, kedi kanıyla beslenen bir haşere türüdür. Kedilere, ısırdıkları yerlerde bıraktıkları kızarıklık, kabarma, kaşıntı belirtileriyle büyük rahatsızlıklar verirler. Kedi, devamlı kaşınmakla birlikte, kaşındıkları yerleri de yara yapabilmektedirler. Pire ısırığı ile pirenin varlığını anlayabiliriz. Pire, kedi sağlığı için oldukça zarar teşkil eder. Pire ilaçlama firmaları bu konuda size yardımcı olacak en doğru yerlerdir. ‘Kedide pire nasıl yok edilir?’ sorusunun cevabını alabileceğiniz ve bizzat uygulamasını da yaptırabileceğiniz pire ilaçlama firmaları ile irtibata geçmeniz önerilir.pirelikedi3

Daha çok sağlıksız, hastalıklı sokak kedilerinde rastlanan pire, zıplama özelliğiyle evlerimize kadar ulaşabilir. Bu nedenle önce kediler için pireye karşı önlem alınmalı daha sonra da pire ilaçlama firmaları ile anlaşma yapılarak bulunduğumuz ortam ilaçlanmalıdır. Kedi, veteriner kontrolünde pire tasması ya da pire damlası şeklindeki yöntemlerle uzaklaştırılıp, yok edilebilir. Ev ya da bulunduğumuz ortamlardaki pirelerden kurtulmak ise, kokulu ya da kokusuz ilaçlama yöntemleriyle sağlanabilir.

Pire ile mücadele durumunda pire ilaçlama firmaları tarafından uygulanan kokusuz ilaçlama, koku olmaması sebebiyle insanları rahatsız etmediği için ev, ofis içlerinde daha çok tercih edilir.

Ancak kokusuz olması, ilacın zararsız olmadığı anlamına gelmez. Pire ilaçlama firmaları kokusuz ilaçlama yöntemini uygularken, evde bulunan gıdaların üstleri kesinlikle kapatılmalıdır.

Eğer eve kokulu ilaçlama uygulanıyorsa, ilaçlama yapılırken ortamda kişi bulunmamalı ve hava girebilecek her yer kapatılmalıdır.

Bunun dışında ilaçlama bitiminde yine bir süre, ilaç etkisini göstermesi için her yer kapalı tutulmaya devam edilmelidir. Pire ilaçlama sona erdiğinde ise, ilaçlama yapılan alan iyice havalandırılmalıdır.

Belirtileri

pireli kedi

Kedilerde pire olduğu çoğu zaman bu hayvanların boyun kısımlarında, kulak arkalarında oluşan aşırı kaşıntıları ile anlaşılabilmektedir. Bu yerlerde aşırı kaşıntıdan dolayı zamanla tüy dökülmesi yaşanabilir. Yaralar görülmesi de bu kedi piresi belirtileri arasındadır. Bu belirtiler ile karşılaşıldığında daha ciddi sağlık problemleri yaşanmaması adına muhakkak acil şekilde veteriner hekimlere başvurulmalıdır. Ardından ise zaman kaybedilmeden, bu pirelerin her yere sıçrayarak geçebilecekleri göz ardı edilmeden, kedilerin sıkça bulundukları ve temas ettikleri yerlere de pire ilaçlama yaptırılmalıdır. Çünkü pirelerden kurtulmak ancak her yere ulaşabilecek ilaçlarla mümkündür.

Daha çok sağlıksız ve besinsiz kedilerde bulunmayı tercih eden pirelerin kedilere gelmemesi için, bu canlıların temizliğine, sağlıklı beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca sürekli olarak veteriner kontrollerine götürülmeli, pireleri uzaklaştıran iğneler ya da aşılarla, bu haşerelerin bulaşabilme ihtimalleri ortadan kaldırılmalıdır. Her tedbire rağmen sıcak havaların gelmesi ile birlikte, fazla tüylü kedilerde daha sık rastlanan pire sorunları ile karşılaşılıyorsa bu kedi piresinden kurtulmak için pire ilaçlama firmaları tarafından kedi piresi ilaçlama hizmeti alınması gerekmektedir.

Pireler yassı yapılara sahip olduklarından kedilerin tüyleri arasında rahatça hareket edebilirler ve bir anda gözden kaybolabilirler. Çok hızlı üreyebildikleri için, kedilerinizin tüylerinde ufak siyah sirkeler görüyorsanız bu oluşabilecek kedi piresi belirtisi olabilir.

 

 

Ev Yapımı Kedi Pire Solüsyonu Tarifi 

Malzemeler:

  • 2 su bardağı su
  • 1 limon

Hazırlanış:

  • Bir limonu birkaç parçaya bölüp suya atın, kaynamaya başlayana kadar ısıtın.
  • Kaynamaya başlayınca ateşten alın ve bir kavanoza koyun; kavanozun kapağını kapatın.
  • Bir gece dinlendirin.

Kullanım:

Kedinizin tüylerine masaj yaparak sürün, fazla ıslatmayın, diplerine parmaklarınızla masaj yapın. Sürdükten sonra bir süre tarayın. Taranmaktan hoşlanmıyorsa, sürer sürmez yalamaması için önüne sevdiği bir yiyeceği koyun ve yemeğini yerken tüylerini tarayın.

Uyarılar:

Kediler limon kabuğunda bulunan d-limonene adlı kimyasala karşı hassas olabilirler. Yüksek dozlarda bu kimyasal, istem dışı kasılmalara ve halsizliğe yol açabilir.

 

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir