Evcil Hayvanlara Mikroçip Yerleştirmek

Evcil Hayvanlara Mikroçip Yerleştirmek

Mikroçip, kedi ya da köpek gibi evcil hayvanların derisi altına yerleştirilen bir kapsüldür. Burada hayvan ve sahibi hakkında kimlik bilgileri bulunmaktadır ve bu sayede her zaman köpek tanınmaktadır. Sanılanın aksine bu çip evcil hayvanınıza herhangi bir zarar vermez. Sabit olarak yerleştirildiği için de hayvanın yaşamı boyunca aynı yerinde zararsız bir şekilde durur. Bu çiplerin her birine özel bir barkod yazılır ve bu barkod numarası ile bilgiler aynı zamanda bilgisayar ortamına taşınır. Büyük bir veri tabanında tutulan bu bilgiler sayesinde köpek yada kedinizin ve sahibi hakkında, tüm bilgilere ulaşabilmek mümkündür.

Pet Mikroçip Hakkında Sorular

 1. Mikroçip’in kullanım süresi ne kadardır?
  Mikroçip üzerinde herhangi pil yada güç kaynağı yoktur. Evcil hayvanların ortalama ömrününden daha fazla dayanacak kadar tasarlanmıştır.
 2. Mikroçip takılırken hayvanlar bayıltılıyor mu?
  Hayır, mikroçip takılırken anesteziye gerek duyulmamaktadır.
 3. Mikroçip uygulaması yapılırken hayvanların canı ne kadar yanar?
  Mikroçip özel bir enjektör yardımı ile deri altına yerleştirilmektedir. Bu enjektör normal kanüllerden biraz daha kalındır. Uygulama, aşılama işlemine benzediği için uygulama yapılan hayvanın canı yine aşılama işlemindeki kadar yanacaktır.
 4. Mikroçipi kendimiz takabilir miyiz?
  Eğer veteriner Hekim değilseniz hayır. Mikrıçip uygulaması sadece veteriner hekimler tarafından yapılmalıdır.
 5. Mikroçip uygulaması kaç yaşında yapılmalıdır?
  Mikroçip uygulaması hayvanınız 8 haftalık olduktan sonra veteriner hekiminizin sakınca görmediği herhangi bir tarihte yapılabilir.

Mikroçip Özellikler

 • Pet Mikroçip Sancılı değildir
  Prosedür çok basittir ve ameliyatlardaki gibi anestezi gerektirmez. Aşılamaya benzer bir işlemdir. Veteriner hekiminiz pirinç tanesi büyüklüğündeki çipi
  enjektör aracılığıyla çip takılacak hayvanın deri altına yerleştirir.
 • Pet Mikroçip Kalıcıdır
  Mikroçip bir kez yerleştirildikten sonra yenilemeniz gerekmez. Evcil hayvanınız kaybolduğu takdirde sokak hayvanları bakımevlerinin ve veteriner kliniklerinin  tarama yaparak bulabilecekleri kalıcı bir numarası olacaktır. Bu numara sayesinde sistemde iletişim bilgilerinize dolayısıyla size ulaşılacaktır.
 • Pet Mikroçip Evcil Hayvanınızın Yuvasına Dönebilmesi İçin Büyük Şansdır
  Eğer hayvan dostunuz kaybolduysa ve birileri onu bulduysa; onu bulanların size ulaşması için yapabilecekleri fazla şey yoktur. Fakat, üzerinde mikroçip varsa, veteriner kliniklerinin yada hayvan bakımevlerinin yapacağı öncelikli işlem mikroçip numarasından size ulaşmaktır.
 • Pet Mikroçip Ucuzdur
  Türkiye’de bazı belediyeler bu uygulamayı ücretsiz yapmakta; bazıları ise cüz-i miktarlar karşılığında yapabilmektedir. Eğer özel kliniklerde yaptırılmak istenirse; bedeli veteriner kliniğe göre değişmekle birlikte 50-100 TL arasındadır. Dostunuz kaybolduğunda yada çalındığında yaşayacağınız üzüntü ve sıkıntının yanısıra, onu bulmak için yapacağınız masrafları düşündüğünüzde küçük bir meblağdır.

 

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir