evcil hayvan edinelim ?

evcil hayvan edinelim ?

Sokakta yürürken bacaklarınıza sürünüp size tatlı tatlı miyavlayan bir kediye rastladınız mı?  Ya da okuldan gelirken sizi bahçede kuyruğunu sallaya sallaya karşılayan bir yavru köpeğe? Parkta bankta otururken bir kedi gelip yanınıza oturdu mu?

Kediler ve köpekler binlerce yıldır insanlarla bir arada yaşayan hayvanlardır. Biz onların dostluğundan ne kadar çok keyif alırsak onlar da bizim yanımızdan olmaktan o kadar mutlu olurlar.

Siz de bir kedi veya köpekle birlikte yaşamak istiyorsanız önce şunu düşünmelisiniz: ona bakmaya hazır mısınız? Çünkü evcil hayvanların bir çok ihtiyaçları vardır. Tıpkı annenizin sizinle ilgilendiği gibi siz de kedinizin/köpeğinizin ihtiyaçlarıyla ilgilenmelisiniz. Onları hergün beslemeli, dolaştırmalı, tüylerini taramalı, onlara sevgi göstermeli, onlarla oyun oynamalı, gerektiğinde tuvaletlerini temizlemeli ve düzenli olarak veterinere götürmelisiniz. 3 gün ben bakarım sonra annem bakar diye düşünüyorsanız, henüz bir hayvanla birlikte yaşamaya hazır değilsiniz demektir.

Bir kedi veya köpekle birlikte yaşamak büyük bir sorumluluk ister. Bu hem öğretici bir süreçtir hem de eğlenceli. Size bir arkadaş, bir kardeş gibi olurlar. Onlara sevgi gösterdikçe daha mutlu olduklarını görürsünüz.

Kedi ve köpekler ortalama 14-18 yıl yaşarlar. Bu insan hayatında da bir hayvanın hayatında da oldukça uzun bir zamandır. Hayvan bakımının sorumluluk isteyen tarafı işte burada başlar. Bir an görüp beğenilen ve eve alınan birçok kedi ve köpek, bakılamadığı için sokağa terk ediliyor. Evde yaşamaya alışmış hayvanların daha sonra sokakta yemek bulmaları, diğer kedi ve köpeklerden ve en önemlisi kötü insanlardan kendilerini korumaları çok zor oluyor. Bu şekilde terk edilen hayvanlar hep çok üzgün ve mutsuz dolaşıyorlar.

Bir hayvanı sahiplendikten sonra onu terk etmek, ona yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bu nedenle evcil hayvan sahiplenmeden önce 15 yılınızı birlikte geçireceğinizi düşünün. Eğer hala onu sahiplenmek istiyorsanız, çok özel bir dost kazandınız demektir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir