Birman

Birman

Birman Kedi Irkının Karakteri

Birmans oldukça nazik ve insanlarla olan ilişkileri oldukça iyi düzeydedir. önceleri tapınak kedisi olarak bilinmekteydi. tapınaktan köken aldığı için tapınma üzerine rivayetleri bulunmaktadır. çok zeki olan Birmanlar aktif kedilerdir ve insanlara karşı kolaylıkla uyumluluk göstermektedirler. korkusuzdurlar.

Nazik olmaları nedeni ile, kolaylıkla iletişime geçilmekte ve ideal bir pet hayvanı olarak evde beslenmekte tercih sebebi olmaktadırlar.2-birman

Birman Kedi Irkının Özellikleri

ideal bir Birman’ın, ön bacaklarından patisine kadar olan vücut tüyleri beyaz renkli olmalıdır. arka bacaklarının bulunduğu kısımda ön bacak tarafına benzer ancak burada bir dantela şeklinde oluşum vardır. ideal olanı ön ve arka tüy görünümünün eşit olması ve simetriyi korumasıdır.

Birmanlar saf olarak beyaz renkli doğmaktadırlar. renklerinin gelişimi ve noktaların oluşumu, gelişmeyle birlikte karşımıza çıkmaktadır. bacaklarda meydana gelen renk değişimleri uzun bir süre almaktadır. ancak bahsedilen bacak görünümüne ulaşmaları oldukça zordur.

Birman Kedi Irkının Tarihçesi

yüzyıllar öncesine dayanan tarihçeleri incelendiğinde Birman’lar Budist tapınaklarında Burma şehrinde (şimdilerde Mianmar) yer alan tamamen beyaz renkli olan kedilerdir. Tsim-Kyan-Kse adı verilen Dönüşüm tanrıçası için bu tapınaklarda ibadet edilirdi.

Tsim-Kyan-Kse’nin rahibi ve ona tapan Mun-Ha adına Lao-Tsun tapınağın çalışanı olarak görev yapmaktadır. Her akşam Mun-Ha’ya sadık arkadaşı Sinh adlı kedinin, ki tapınakta yaşayan 100 kutsal beyaz kediden biridir, altın heykeli önünde yaptığı akşam tapınma töreni için Mun-Ha’ya katıldığını fark etmiştir.

Bir gün yağmacılardan biri Mun-Ha’ya saldırır ve o yere düşer. Mun-Ha yerde yatarken Sinh adlı kedi yanına gelerek, onun kafasına patisini dayar ve o anda Mun-Ha onu taptığı Tsim-Kyan-Kse olarak görür.

Aniden Sinh’nin beyaz rengi birden altın sarısına döner, kafası, kuyruk ve bacakları dünyanın en karanlık rengine bürünür, gözleri ise koyu sarı safir rengine döner. ertesi sabah ise tüm tapınak kedileri aynı değişime uğramışlardır.takip eden yedi gün Sinh gelen bütün yemek ve gıdaları reddetmiş ve Mun-Ha’nın ruhunu içerisinde taşıdığına inanılmıştır.

Paylaş

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir